22 padomi īstam vīrietim 2022. gadā

Photo by samer daboul on Pexels.com

Jaunais gads īstam vīrietim iesācies raibi – sākot ar dažādu maigu balstiņu un betu pārmetumiem, ka zema sieviešu pārstāvniecība noteiktās nozarēs varētu būt patriarhāta sekas, beidzot ar to, ka ne visi grib parakstīties uz “darba terapiju” mentālās veselības jautājumu risināšanai. Nemitīgi mainīgajā dzīves ritumā var kļūt sarežģīti orientēties, kas tad ir pareizi un kas ir labi. Lai ikviens īsts vīrietis nezaudētu savu vīrišķību, esmu apkopojis 22 padomus, kas šogad visīstākajiem vīriešiem palīdzēs nezaudēt savu statusu.

1. Īsts vīrietis zina

Tieši tik vienkārši. Nav svarīgi, par ko ir jautājums, vai īsts vīrietis par to vispār iepriekš ir dzirdējis, nemaz nerunājot par padziļinātu interesēšanos. Īsts vīrietis zina jebkurā gadījumā. Ja nu gadījumā viņš nezina, tad tā vienkārši nav taisnība.

2. Īsts vīrietis atrod vispareizākos brīžus sarunai

Iedomāsimies situāciju – kāda sieviete publiski paziņo, ka cietusi no partnera vardarbības. Protams, īsts vīrietis nekad nesistu vājākos (un sieviete ir vājāka, tas nav seksisms, tas ir dabiski), bet strīda pēc iedomāsimies. Citas sievietes, beta vīrieši, bez šaubām, skrietu izteikt savu sašutumu, nosodītu varmāku, varbūt pat mēģinātu aktualizēt vardarbības pret sievietēm problēmu plašākā sabiedrībā. Taču ne īsts vīrietis. Īsts vīrietis zina, ka šis ir piemērots brīdis, lai parunātu par vardarbīgām sievietēm. Viņš zina, ka patiesībā sievietes ir varmācīgākas, ja mēs skaitām arī emocionālo vardarbību. Vīrietis varbūt nezina, ka 86% seksuālās vardarbības upuru 2019. gadā Latvijā bija sievietes. Ka sociālās rehabilitācijas pakalpojumus pēc emocionālas vardarbības šajā pašā gadā saņēma 207 sievietes un 13 vīrieši. Tas nekas, viņam tas nav jāzina, jo…

3. Pietiek tikai ar vīrieša vārdu

Ikviens, kurš patērējis mākslu, zina, cik nozīmīgas var būt frāzes “es dodu savu vārdu” vai “mans vārds ir vienīgais, kas man ir”. Vārds savulaik iemiesoja visu vīrieša godu. Varbūt tagad mēs šādus izteicienus nelietojam, taču vīrieša vārda svars nav mazinājies. Tas gan ir transformējies. Proti, ja vīrietis kaut ko pasaka, tā ir. Teiksim, kāds saka: “Statistika liecina, ka daudzreiz vairāk sievietēm bijis nepieciešams atbalsts pēc piedzīvotas emocionālas vardarbības. Vai tiešām varam apgalvot, ka sievietes ir vardarbīgākas?” Vīrietim atliek atbildēt: “Bet cik vīriešu nevēršas pēc palīdzības? Statistika neatspoguļo reālo situāciju.”

Un viss. Vīrieša vārda spēks savā ziņā ir šī saraksta pirmā punkta iemiesojums realitātē.

4. Īsts vīrietis neredz dzimumu

Atgriezīsimies pie vardarbības piemēra. Ja kāds vīrietim norāda, ka varbūt pašlaik nav īstais laiks runām par teorētisku vardarbību pret vīriešiem, un viņš neizvēlas izmantot sava vārda spēku, var izmantot citu paņēmienu – dzimumu daltonismu. Tas nozīmē, ka “visa vardarbība ir slikta, nav svarīgi, kāds ir upura dzimums”. Vīrietis saprot – ja kāds/-a sit, viņš ir vienkārši nelietis, nav nozīmes ne tam, cik bieži saskarās vieni vai otri, ne sabiedrībā pastāvošajām normām. Runāt tikai par vardarbību pret sievietēm ir nepareizi, jo…

5. Īsts vīrietis labāk pamana seksismu

Ja kāds, turpinot šo hipotētisko diskusiju, vēlas atgriezties pie sākotnējās problēmas vai pat pārmet vatabautismu, nelietis tāds, vīrietis veikli atgādinās – tagad, kad mēs runājam par reālu gadījumu, nerunāt par manu teorētisko gadījumu ir seksisms. Tieši tā! Nerunāt par to, par ko vīrietim gribas runāt ir seksisms. Nav svarīgi, ka vīrietis sarunu pats nav iesācis, bet gan ielīdis tajā no malas. Ja viņš grib, citiem jādara. Citādi seksisms.

Tomēr ne tikai šādos gadījumos vīrietis labāk pamana seksismu. Piemēram, kāds izsaka par ideju ieviest dzimumu kvotas valsts pārvaldē, lai mazinātu neproporcionāli zemo sieviešu pārstāvniecību. Vīrietim nav jāiedziļinās šādu aicinājumu saknē. Visas šādas idejas var viegli atspēkot ar zelta frāzi: “Tas ir seksisms!”

6. Īsts vīrietis mīl visas sievietes. Izņemot feministes

Jebkurš īsts vīrietis zina, ka neviena sevis cienoša sieviete nevar būt feministe. Jo feminisms patiesībā ir par vīriešu reducēšanu līdz verga statusam, kam saglabāta tikai vairošanās un smagu priekšmetu nešanas funkcija. Kad tiks attīstītas tehnoloģijas un šo funkciju pildīšanai vairs nebūs nepieciešams vīrietis, viņu dzimums tiks likvidēts. Tāpēc īsts vīrietis ar visu miesu un dvēseli ir pret feminismu. Arī tad, ja viņš nav pat definīciju izlasījis vārdnīcā.

7. Īsts vīrietis cīnās pret patriarhātu

Pret vārdu. Nevis sociālu fenomenu. Jo tāds neeksistē.

8. Īsts vīrietis zina, ka aktīvisms un tolerance beidzas pie neiebilšanas pret praidu

Visas tās sniegpārsliņas, kas cīnās par sociālo taisnīgumu, dzimumu līdztiesību, satraucas par klimata pārmaiņām, kapitālisma postošo ietekmi uz vidi un cilvēku dzīvēm, patiesībā ir vienkārši ļoti neapmierināti pusaudži, kam nav nekā labāka, ko darīt. Īstam vīrietim ir pavisam vienkārši – viņš neiebilst pret praidu, un tā ir augstākā tolerances un aktīvisma pakāpe, jo…

9. Īsts vīrietis saprot dabisko lietu kārtību

Daļa ir bagāti, daži ir nabagi. Dažiem iet, dažiem neiet. Tā tas ir bijis vienmēr un vienmēr būs. Visiem taču ir vienādas iespējas sasniegt panākumu virsotnes (izņemot feministēm un betām varbūt). Sistemātiskas problēmas ir kārtējais sniegpārsliņu izgudrojums, lai varētu ieņemt upura lomu un pieprasīt to, ko viņi nav pelnījuši.

Dabiskā lietu kārtība arī ietver, ka ir tie, kas valda, un tie, kurus valda. Tā tas ir bijis vienmēr un būs vienmēr. Ja nu kāds nelaimīgais norādīs, ka ir bijušas sabiedrības, kurās šī dabiskā lietu kartība nepastāvēja, īsts vīrietis var vienkārši izmantot vārda spēku.

10. Īsts vīrietis aizstāv vājākus

Argumentus. Parasti tikai ar vārdu.

11. Īsts vīrietis būtu miljonārs, ja to gribētu

Kapitālisms visiem nodrošina vienādas iespējas. Ikviens var būt nākamais Īlons Masks, ja vien to vēlētos. Īsts vīrietis parasti nav nākamais Īlons Masks pēc paša vēlēšanās, jo tad paliek mazāk laika bārdas audzēšanai.

Vīrietis arī nekavējas citiem atgādināt, ka viņiem ir tāda iespēja, bet citi parasti ir pārāk aizņemti ar nākamā cepiena meklēšanu vai radīšanu.

12. Īsts vīrietis ir apolitisks centrists

Īsts vīrietis zina, ka kreisie ir sojas lates dzērāji, kuru lielākais satraukums ir par Čaka velojoslām, jo viņi nekad nav pazinuši patiesas grūtībās, savukārt labējiem mēdz būt pārāk homoerotisks vaibs, tāpēc viņš neiederas nevienā pusē. Īsts vīrietis par politiku vispār labprāt nedomātu, bet tomēr nākas, jo…

13. Īsts vīrietis neizkrīt no aprites

Īsts vīrietis seko gan ziņām, gan cepieniem tviterī, feisbukā un citos soctīklos, jo nekad nevar zināt, kad sāksies nākamais lielais cepiens. Bet vīrietim kā likums nepieciešams paust savu hot take. Tajā pašā laikā vīrietis var arī teikt: “Es nesaprotu, par ko visi cepas…”, kam nereti sekos izvērsts spriedelējums par jau minēto cepienu.

14. Īstam vīrietim patīk geji. Jo par viņiem ir smieklīgi jociņi

Jau zinām, ka vīrietim nav iebildumu pret praidu. No vienas puses tas varētu likties kā virtue signalling, bet viss nav tik vienkārši. Patiesībā īstam vīrietim geji patīk, jo vienmēr var pastāstīt kādu ļoti smieklīgu joku, piemēram, ka kāds “ir gejs”, tādējādi uzreiz pazeminot viņa vērtību. Tāpat, pateicoties gejiem, ir tik daudz lielisku vārdu, ko izmantot spēcīgākiem apvainojumiem, piemēram, “pidars”.

Bet īstam vīrietim nav iebildumu pret praidu, tāpēc viss ir kārtībā.

15. Īsts vīrietis ēd gaļu

Vai var būt kas vīrišķīgāks par iekošanos treknā gaļas gabalā? Tā ir dabiskā lietu kārtība. Kā pirms 10 000 gadu alu cilvēks nomedīja mamutu, ko izcepa un apēda, tāpat arī tagad īsts vīrietis ēd gaļu. Tas nekas, ka tagad tā ir vista, ko četru mēnešu vecumā līdz pieauguša putna vecumam izaudzēja sprostā. Galvenais ir nodoms.

16. Īsts vīrietis ir tagadīgs

Daudziem patīk dalīt konservatīvajos un liberālajos. Pirmie grib atgriezties pie tā, kā bija agrāk, otrie – iet uz priekšu. Īsts vīrietis nav ne viens, ne otrs. Viņš zina, ka vislabāk ir tagad, tāpēc ideāli būtu visu iesaldēt šajā mirklī. Labi, ir pieļaujamas dažas atkāpes – ļausim gejiem precēties. Bet līdzsvaram īsts vīrietis ir sašutis par Čaka ielas velojoslām. Lai arī viņš joprojām īsti nesaprot, par ko ir cepiens.

17. Īsts vīrietis seko principam “dzīvo un ļauj dzīvot”

“Nemāci mani un es nemācīšu tevi,” saka īsts vīrietis. Un viņš patiešām pie šī principa pieturas – katrs var darīt, ko viņš grib, dzīvot, kā viņš grib, kamēr tas netraucē citiem. Vienīgā problēma ir tā, ka visu laiku parādās visi nelieši, piemēram, feministes, kas vairs neļauj dzīvot. Tad vīrietis ir vienkārši spiests iesaistīties. Tas var būt, vienkārši komentējot šo sieviešu izteikumus, vai pat veltot veselas slejas medijos, ja iespējas to atļauj.

Reizēm īsts vīrietis sāks mācīt pat tad, ja nekāda ārēja impulsa nav. Tas ir pilnīgi normāli, jo acīmredzot kāds ar savu rīcību vienkārši nav padomājis, vai tas nebūs vīrietim netīkami.

18. Īstu vīrieti ir viegli aizvainot

Sociālajā psiholoģijā ir plaši pieņemta teorija, ka cilvēki izjūt aizvainojumu, ja tiek apdraudēts viņu statuss. Tā kā īstam vīrietim ir visvairāk statusu (ko viņš, protams, ir nopelnījis ar savu rīcību vien un neviens no tiem nav vīrietim labvēlīgākās sociālās realitātes sekas), viņu arī viegli var aizvainot. Piemēram, nosaucot par geju. Nosaucot par feministu. Vai, nedod dievs!, pasakot, ka viņš kaut ko nezina.

19. Īsts vīrietis joko

Laba humora izjūta ir pievilcīga, diez vai to kāds noliegs. Tā kā īsts vīrietis no dabas ir ārkārtīgi pievilcīgs, viņam ir arī izcila humora izjūta un viņš joko par visu. Un visi joki ir smieklīgi. Arī tie, kas ir klaji rasistiski, seksistiski, homofobiski. “Tas ir tikai joks,” īsts vīrietis pateiks un ar to viss būs atrisināts.

Turklāt jāatceras: teikt vīrietim, par ko viņš var vai nevar jokot – tas ir seksisms.

20. Īsts vīrietis apzinās atšķirības starp dzimumiem

Kad iekšlietu ministra amatam tiek nominēta sieviete, tikai īsts vīrietis būs gana drosmīgs, lai pajautātu – vai sieviete nebūs pārāk emocionāla šādam postenim. Tas izriet no dabiskās lietu kārtības. Sievietes ir emocionālākas, reizēm pat histēriskas, turpretī vīrieši ir nosvērti, racionāli. Tam nav nekāda sakara ar sabiedrības normām un iemācīto. Un tas arī skaidro, kāpēc vīriešiem labāk izdodas nonākt augstāk atalgotos amatos, prestižākās vietās utt. Daļa sieviešu vienkārši ir pārāk aizņemtas ar domām par bērniem. Pārējās vienkārši negrib. Nu, un ja kāda grib, tad viņai ir visas tās pašas iespējas, kas īstam vīrietim. Ja vien nav tās atšķirības. Tad vīrietis nekavēsies uz tām norādīt.

21. Īsts vīrietis nav priviliģēts

Nu, nav un viss!

22. Īsts vīrietis ir imūns pret kritiku

Uzbrukumi vīrietim turpinās no visām pusēm. Neskatoties uz to, viņš iztur. Jo īsts vīrietis neaizmirst, ka visa kritika ir subjektīva, patiesībā – skaudība un kritizē tikai heiteri. Īstam vīrietim nav laika heiteriem. Īstam vīrietim nav jāmaina savi uzskati vai uzvedība, jo tā ir pareiza. To pareizu padara tas vienkāršais fakts, ka tā ir vīrieša uzvedība, tie ir vīrieša uzskati. Pārējiem vienkārši var nebūt kapacitātes to saskatīt. Nu, mazākas smadzenes un viss pārējais.

Tādēļ īsts vīrietis iet pa dzīvi, galvu pacēlis un pārliecināts. Par visu, ko viņš saka un dara.

Ja tu gribi turpināt būt īsts vīrietis 2022. gadā – nenolaid galvu un aizspied ausis!

Publicējis Mārtiņš Stabinģis

Domāju, mācos, rakstu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Sākt darbu
%d bloggers like this: