It kā (valsts sponsorēts) fašisms būtu kaut kas slikts!

Foto: National Archives and Records Administration, College Park

Latvijas labējiem pēdējās dažas dienas bijušas raibas – vispirms no Lielbritānijas pienāca ziņas, ka neonacistam Bendžaminam Reimondam piespriesti desmit gadi cietumā. It kā jau varētu domāt – kāda daļa mums gar britu ekstrēmistiem, taču Reimonds ir tas pats aktīvists, kurš pirms vairākiem gadiem paviesojies pie “Nacionālās apvienības” un kuram Raivis Zeltīts reiz jaunības dullumā rakstīja: “Mūs bieži attēlo kā fašistus (it kā tas būtu kaut kas slikts!)”

Nu labi, kuram gan nav gadījies viesos uzņemt vai kļūt par vēstuļdraugu kādam ar apšaubāmu reputāciju? Sak’, cik var tās jaunības kļūdas pieminēt. Taču vien dažas stundas pēc ziņas par Reimondam piespriesto sodu, “Sviesta cibā” parādījās visnotaļ faišistisks teksts, kura autors allegedly ir Krišjānis Lācis – “sociāli konservatīvā intelektuālas ievirzes polemiski izglītojošā tīmekļa žurnāla” Telos redaktors. Šajos 18 punktos uzskaitītas idejas, kas laikam palīdzēs celt lielu un stipru Latviju, balto pasauli un, kas zina, varbūt pat 4. reihu. Starp aizliegtajām lietām uzskaitīti “LGBTQYHVZ lobijs”, “pornogrāfisku, amorālu materiālu aprite un prostitūcija”, “jebkādas komunisma un sociālisma nokrāsas, materiāli, publiskās izpausmes”, tāpat tiks nostiprināta “etniskā identitāte”, Eiropas Savienība būs “sagrauta, izdzēsta no vēstures annālēm”, Latvijā tiks atjaunots obligātais karadienests un valsts un baznīcas šķirtība tiks atcelta. Pēdējais, bet “steidzīgākais” punkts paredz, ka “vakcīnfanātu tirānija” tiks “salauzta dedzīgākie vakcīnfanāti no visām varas un sabiedriskā stāvokļa pozīcijām gāzti, nosūtīti uz labošanas darba nometnēm, bet nevakcinētie – reabilitēti, viņu zaudējumi segti no vakcīnfanātu kabatām, demokrātija atjaunota.”

Tātad demokrātija atjaunota, sūtot cilvēkus uz darba nometnēm, kur, cik saprotu, sākumā paredzēts sūtīt tikai vakcīnfanātus, bet vēlāk, es pieļauju, arī visus ne-cishetero, komunistus, sociālistus, ateistus, pacifistus, laulības pārkāpējus, augstskolu pasniedzējus un LSM lasītājus. Demokrātija tiks atjaunota, galēji labējiem radikāļiem izrēķinoties ar ikvienu, kurš atļaujas nedomāt kā viņi.

Varētu domāt, ka nav ko ņemties par kaut kādu margināļu dzēstajām fantāzijām gandrīz aizmirstās vietnēs, un tā varbūt būtu taisnība, ja šo fašistisko murgu atbalsis nebūtu dzirdamas nepatīkami tuvu varas gaiteņiem. Dedzīgā Telos aizstāve un reklamētāja Liāna Langa Bokša tviterī paspējusi izcelties ar frāzēm, ka “izplatīt autora izdzēstu ierakstu no slēgtas kopienas vietnes ir zemiski un amorāli, viss, kas jāzina par pagalmā dejojošajiem kretaiņiem” un ka “šai remdenajai publikai intelektuālā provokācija bija par šerpu – pilnā nopietnībā pārbijās, ka filozofs viņus aizsūtīs uz darba nometni vākt gurķus”.

Taču Langa nav tikai fašismā sagājusi dzejniece – kāda Liāna Bokša ir arī palīdze Saeimas priekšsēdētājas biedrei Dagmārai Beitnerei-Le Gallai (JKP). Tai pašai Beitnerei-Le Gallai, kura aicināja sabiedriskajiem medijiem ievērot “nerakstītos likumus”. Laikam jau kāda deputāte, tāda palīdze – ja viena nespēj atšķirt sabiedriskos medijus no varas propagandas rupora, tad otrai vēlme citādi domājošos sūtīt uz darba nometnēm ir tikai intelektuāla provokācija. Turklāt šo domu viņa atkārtojusi vairākkārt, tāpat kā “gurķu vākšanu”, kas Langai ir raksturīgi – atkārtot tos pašus melus atkal un atkal, laikam cerot kādu šādi pārliecināt. (Piemēram, viņa reiz mani mēģināja pārliecināt, ka nacisti bija kreisie, jo nosaukumā ir “sociālists”.) Ja man jautātu, es minētu, ka viņai īsti nav kontakta ar realitāti, kas no vienas puses ir skumji, bet no otras – patiešām biedējoši, jo man ir bažas par to, kādu palīdzību šāds cilvēki var sniegt deputātam.

Diemžēl varbūt tieši tādu, kādu daļai deputātu vajag. Ne velti es sākumā atgādināju par NA vēsturiskajām saitēm ar neonacistiem – tieši NA bija tie, kas aicināja biedrībai Peripatos, kas uztur Telos, atvēlēt 20 000 eiro no budžeta “pētniecības projekta realizācijai ekonomisko teoriju izpētei vēsturiskā, filozofiskā, ētiskā, praktiskā u.c. griezumā. Projekts sastāvēs no akadēmiskiem rakstiem, rakstu tulkojumiem, apaļajiem galdiem u.c.”

Lai arī kaismīgākā Telos fane ir vienlaikus arī lielākā JKP fane, konservatīvo filozofu saites ar NA nav tālu jāmeklē – Lācis ir ne tikai Telos redaktors, bet arī jau minētā Zeltīta projekta “Austošā saule” valdē. Es nemēģinu spekulēt, ka tas palīdzējis Telos tikt pie valsts naudas, bet tikai atspoguļot, ka vietējais galēji radikālo tīkls ir ļoti ciešs. Un tagad Lācim rakstīt “Kā uzvarēt kultūrkarus?” palīdzēs arī valsts. Diez, kādi nerakstītie likumi attieksies uz viņiem?

Publicējis Mārtiņš Stabinģis

Domāju, mācos, rakstu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Sākt darbu
%d bloggers like this: